środa, 12 września 2012

Puszcza Zielonka - Arboretum Leśne



W ostatni weekend wybraliśmy się do Arboretum Leśnego w miejscowości Zielonka położonej w odległości 7 km od Murowanej Gośliny. Nazwa "arboretum" pochodzi od łacińskiego słowa "arbor" czyli drzewo i oznacza doświadczalny teren leśny (za W. Kopalińskim: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem) utrzymywany w celu naukowo-badawczym (np. prace nad aklimatyzacją obcych gatunków), bądź ochrony rzadkich gatunków i odmian (za Wikipedią). 

Arboretum w Zielonce jest jednym z 29 w Polsce i ma już 33 lata. Ojcem założycielem był prof. dr hab. Jan Meixner. Na co dzień  zajmował się metodami pomiaru drzew i drzewostanów,czyli dendrometrią, którą wykładał na Wydziale Leśnym dzisiejszego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na uwagę zasługuje, że był on człowiekiem, który w powojennej historii Wydziału Leśnego najdłużej, bowiem aż przez trzy kadencje w latach 1978-1987, był jego dziekanem. Na terenie Arboretum znajduje się okolicznościowa tablica poświęcona Panu Meixnerowi.

Puszcza Zielonka jest jednym z najmniej zmienionych przez człowieka kompleksem leśnym w Wielkopolsce.  Stąd wydaje się faktycznie wymarzonym otoczeniem dla arboretum leśnego. W Arboretum w Zielonce na powierzchni niemal 90 ha zgromadzono jak podają różne źródła od 800 do 1000 gatunków oraz odmian drzew i krzewów, zarówno krajowych jak i pochodzenia obcego, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych. Jak podaje Wikipedia przy głównym wejściu do Arboretum rosną dwa okazałe kasztanowce o obwodach 420 i 330 cm, uznane za pomniki przyrody, oraz dąb o obwodzie 310 cm. Rośliny w Arboretum opatrzone są stosownymi tabliczkami, a przy nazywaniu poszczególnych alejek upamiętniono wybitnych naukowców środowiska poznańskiego. Arboretum Leśne w Zielonce czynne jest cały rok i o każdej jego porze ma co innego do zaproponowania. Teraz, u progu jesieni zachęca do odwiedzin widokiem wrzosów we wszelkich odmianach fioletu.





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz