czwartek, 24 lipca 2014

Pałac w Czerniejewie

pałac w Czerniejewie od frontu
"Stary pałac w nowej roli" - tymi słowami rozpoczyna się opis wówczas świeżo wyremontowanego pałacu w Czerniejewie w przewodniku pt.: 123 x Wielkopolska z 1995 r., z którego częściowo korzystałam przy redakcji tego posta. Od czasu publikacji przewodnika sporo się jednak zmieniło, pałac zdążył bowiem kolejny raz utracić swój blask. Obecnie stopniowo go odzyskuje wskutek przeprowadzanej gruntownej renowacji. 

Historia pałacu sięga 1770 r., wówczas bowiem rozpoczął się trwający około dekadę proces jego budowy. Fundatorem budowli był generał Jan Lipski. Początkowo jego siedziba została wzniesiona w stylu barokowym, wkrótce jednak zgodnie z ówczesnymi trendami zostały jej nadane cechy klasycystyczne. Do pałacu dobudowano charakterystyczny wsparty na czterech kolumnach portyk zwieńczony tympanonem z herbem Lipskich. Budynek otoczono także dwoma dziedzińcami: wewnętrznym - honorowym z pałacem wraz z oficynami i zewnętrznym - przeddziedzińcem z wozowniami i stajniami

pałac w Czerniejewie od frontu

Niedługo później wnętrza pałacu zostały wzbogacone o dwie piękne reprezentacyjne sale: tzw. pompejską i dwukondygnacyjną w kształcie rotundy z pozorną kopułą, która dziś znana jest jako sala koncertowa. Obecnie zdobią ją malowidła z medalionami przedstawiającymi największych polskich kompozytorów m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Karola Kurpińskiego czy Feliksa Nowowiejskiego.  

sala koncertowa, na górze wizerunek Karola Szymanowskiego
sala koncertowa, wizerunek Henryka Wieniawskiego
sala koncertowa

kominek w jednej z sal pałacu
pałacowe wnętrza


pałacowe wnętrza
wizerunek pałacu zdobiący ścianę w jednej z jego sal
pałacowe wnętrza


Całość otoczono ogromnym trzynastohektarowym parkiem krajobrazowy pierwotnie założonym jako ogród francuski, a w XIX wieku przekształconym w ogród angielski, z alejami lipowymi, grabowymi i stawami. 
park w Czerniejewie

most na stawie w Czerniejewie
staw w parku w Czerniejewie
park w Czerniejewie, widok na Bażanciarnię











Bażanciarnia

widok na pałac w Czerniejewie od strony parku
XIX wiek przyniósł ze sobą zmianę właścicieli pałacu, poprzez małżeństwo Marianny Lipskiej przeszedł on wówczas w posiadanie rodu Skórzewskich herbu Drogosław, pod którym utrzymywał się do czasów II wojny światowej. Z inicjatywy nowych właścicieli do pałacowej bryły dobudowano od strony wschodniej skrzydło łączące go z oficyną. Podobne połączenie od strony zachodniej wykonano dopiero przełomie lat 80-tych XX w. Herb Skórzewskich umieszczono w klasycystycznej bramie znajdującej się w ogrodzeniu.

W czasie II wojny światowej w pałacu rezydowali Niemcy a powojenne losy pałacu były zbliżone do wielu historii polskich dworów i pałaców. Oczywiście przeszedł na własność państwa i został przeznaczony na cele użyteczności publicznej. Urządzono w nim dom dziecka, w którym podobno w latach pięćdziesiątych przebywały osierocone dzieci sprowadzone z ogarniętej wojną Korei w ramach specjalnej akcji pomocy. Odrestaurowany pod koniec lat siedemdziesiątych zmienił swoje przeznaczenie na hotelowe. Wówczas zyskał nowe meble, cześciowo zabytkowe pochodzące z innych obiektów a częściowo wykonane na zamówienie w ksztalcie nawiązującym do stylu, w jakim pałac zbudowano. W pałacowej wozowni utworzono natomiast restaurację. 

Dziś odnowiona i urządzona z dużym smakiem zaprasza spragnionych bardzo dobrej tradycyjnej polskiej kuchni w rozsądnych cenach. Spróbowaliśmy i gorąco polecamy!
pałacowy apartament dla gości

Restauracja w wozowni czerniejewskiego pałacu
wnętrze Restauracji Wozownia w Czerniejewie


wnętrze Restauracji Wozownia w Czerniejewie



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz