niedziela, 3 kwietnia 2016

Rowerem na poligon



 Stój! Ostre strzelania! Wejście grozi śmiercią! Ten napis widoczny na znaku po lewej stronie zdjęcia wita u wjazdu na poligon wojskowy w Biedrusku. Zakaz nie obowiązuje jednak w soboty i niedziele oraz w dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8.00 do godz. 22.00 każdego z tych dni, pod warunkiem, że na terenie poligonu nie odbywają się zajęcia. W tych dniach na tablicach świetlnych w m. ZŁOTNIKI i m. BIEDRUSKO wyświetlany jest napis o treści STÓJ! OSTRE STRZELANIA. W takiej sytuacji istnieje kategoryczny zakaz poruszania się osób nieuprawionych na terenie całego obszaru poligonu. Jego złamanie oprócz oczywistych ww. zagrożeń wiąże się jeszcze dodatkowo z możliwością nałożenia grzywny. 

W weekendy warto natomiast skusić się na pozwiedzanie poligonu rowerem.  Przez teren poligonu prowadzi Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. Poniżej garść atrakcji, na jakie można natknąć się po drodze.

Pomnik ofiar faszyzmu w Łagiewnikach upamiętniający wymienionych z imienia i nazwiska mieszkańców nieistniejącej już wsi Łagiewniki i wsi sąsiednich, którzy za ujęcie dwóch niemieckich lotników we wrześniu 1939 r. zostali pod koniec tego miesiąca aresztowani przez gestapo i skazani przez Niemiecki Sąd Specjalny w Poznaniu w dniu 18 stycznia 1940 r., bez możliwości obrony, na śmierć.


 Jezioro Glinowieckie




Bazie

 Dla spostrzegawczych: znajdź dzięcioła:-)

 Raz jeszcze jezioro:



W Glinnie, w miejscu gdzie stał rodzinny dworek Wojciecha Bogusławskiego Ojca Polskiego Teatru  (budynek spłonął w 1951 r.) znajduje się upamiętniająca go tablica, urna z ziemią z miejsca pochówku autora "Krakowiaków i górali"- cmentarza na warszawskich Powązkach i zasadzony w zeszłym roku dąb Wojciech (póki co rachityczny, ale bądźmy dobrej myśli).








Ciekawy pomost:


 Świeże ślady żerowania bobrów:




 stary cmentarz w pobliżu Kościoła w Chojnicy:











2 komentarze: