niedziela, 2 lutego 2014

Uzarzewo

Ostatnią wrześniową niedzielę zeszłego roku spędziliśmy w położonym w gminie Swarzędz Uzarzewie. Uzarzewo warto odwiedzić z dwóch powodów: dla pięknego wzniesionego w technice muru pruskiego kościoła i dworu, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa Wielkopolskiego. Otoczony starymi drzewami i małym cmentarzem, znajdujący się na niewielkim wzgórzu w dolinie rzeczki Cybiny uzarzewski kościół w konstrukcji szachulcowej powstał z fundacji dziedzica wsi - Felicjana Niepruszewskiego w 1749 r. Charakterystyczna wieża, bez której obecnie wręcz trudno wyobrazić sobie kościół, została dodana jednak dopiero 120 lat później. Zwieńczeniem prac nad ostatecznym kształtem bryły kościoła było dobudowanie do niego w 1900 r. murowanej kaplicy i zakrystii, których fundatorami była rodzina Żychlińskich - ówcześni dziedzice wsi i budowniczy pobliskiego dworu. 


Świątynia jest orientowana a centralnym punktem jednonawowego jasnego wnętrza jest polichromia, która stwarza iluzję wielkiego barokowego ołtarza. Aby zachować wrażenie symetrii, po jego lewej stronie na ścianie odmalowano okno stanowiące lustrzane odbicie tego prawdziwego. Obok tabernakulum znajduje się rzeźba patrona kościoła - św. Michała Archanioła. Nasza wizyta w Uzarzewie przypadła właśnie na dzień jego święta, w związku z czym trafiliśmy na odpust parafialny.

 Z parafialnego cmentarza otaczającego świątynię pozostało kilkanaście starych nagrobków. Wśród nich na szczególną uwagę bezsprzecznie zasługuje rzeźba "Pielgrzyma" odlana według modelu autorstwa wybitnego wielkopolskiego rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego. Posąg zdradza pewne podobieństwo do innej słynnej nagrobnej rzeźby artysty - Anieli z Liszkowskich Dembińskiej znajdującej się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu (zainteresowanych odsyłam do zdjęcia znajdującego się w notce o Cmentarzu http://venimus-vidimus.blogspot.com/2012/11/poznanskie-powazki-cmentarz-zasuzonych.html ). Obie postacie oparte są bowiem o podobny próchniejący krzyż. Ciekawostką jest, że identyczna rzeźba Pielgrzyma dłuta Władysława Marcinkowskiego znajduje się w krużganku konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim.


 Obok świątyni znajduje się późnoklasycystyczna plebania z połowy XIX w.


Na sąsiednim wzgórzu po drugiej stronie ulicy wznosi się XIX-wieczny eklektyczny dwór Żychlińskich  - dziś Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa Wielkopolski - oddział Muzeum w Szreniawie. 



Wnętrza jego kilku budynków kryją najrozmaitsze trofea myśliwskie: od rodzimych zwierząt, takich jak sarny czy dziki, po przedstawicieli fauny z Czarnego Lądu (w tym tzw. Wielka Piątka Afrykańska: słoń, lampart, bawół nosorożec i lew), krain wiecznego lodu, Ameryk, a także ekspozycję poświęconą historii myślistwa i broni palnej. Pokazuje ona jakie były zasady polowań w poszczególnych epokach od czasów prehistorycznych po współczesne, jak wyglądała cała kultura z nimi związana, czy jak ewoluowały reguły etyki łowieckiej (pewne metody czy narzędzia używane podczas polowań, które w pewnym okresie były powszechnie stosowane, później stawały się zakazane).



 W Muzeum znajduje się także udekorowany porożami i obrazami o tematyce łowieckiej salonik myśliwski charakterystyczny niegdyś dla polskich dworów.

 Zwiedzając czasową wystawę na piętrze można było poznać oryginalne zainteresowania współczesnych myśliwych. Jej eksponatami były bowiem fragmenty ich kolekcji: trunków z etykietami z motywami dotyczącymi polowań lub zwierząt łownych (nienapoczętych, degustacji także nie przewidziano:-)), starodruków w tym przedmiocie, porcelany i innych gadżetów z motywem słonki - wędrownego ptaka wielkości gołębia szczególnie poszukiwanego przez myśliwych, znaczków czy różnorakich rzeźb dzika. 


 W Muzeum można wreszcie z bliska przyjrzeć się najróżniejszym gatunkom ptaków spotykanym w naszych lasach, na polach czy łąkach. czy składanym przez nich jajom - kolekcja tych ostatnich liczy około 200 sztuk,a wśród nich znajdują się niezwykłej urody błękitne jaja drozda śpiewaka czy olbrzymie jaja strusia.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz