czwartek, 6 sierpnia 2015

Stare topole, staw i dwór Cieszkowskich, czyli o wycieczce do Wierzenicy

Jakiś czas temu w ramach weekendowych wycieczek trafiliśmy do oddalonej o kilkanaście kilometrów od Poznania Wierzenicy. „Ślicznie położona na stoku góry, nad łąkami i rzeczką, a po przeciwległej stronie wznoszą się na pagórkach lasy o wspaniałych sosnach. Wierzenica posiada sielską rozmaitość krajobrazu, staw i młyn turkoczący pod lasem, stare topole rosnące rzędem nad rzeką, ale przede wszystkim falistość gruntu, owe zagłębienia i kotlinki, które urozmaicają drogi leśne"- tak opisywała miejscowość prawnuczka Marii z Wereszczaków Puttkamerowej (Mickiewiczowskiej Maryli) Janina z Puttkamerów Żółtowska.



Choć słowa te pochodzą sprzed 100 lat, nadal dobrze opisują atmosferę Wierzenicy, można powiedzieć, że czas się tam zatrzymał. 

Najsłynniejszym właścicielem wierzenickiego majątku był August Cieszkowski — działacz narodowy i społeczny, najwybitniejszy przedstawiciel nurtu narodowego w polskiej filozofii, współzałożyciel i prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Przez współczesnych został mianowany prekursorem marksizmu, sam założył uczelnię, na której podwalinach powstał Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Nazywał  Wierzenicę swoim "Tusculum" nawiązując do nazwy słynnej w czasach starożytnych miejscowości wypoczynkowej. Majątek za jego czasów odwiedzali liczni goście m.in. Zygmunt Krasiński, Hipolit Cegielski, Tytus Działyński, Karol Libelt czy Jerzy Lubomirski. 



W samym sercu Wierzenicy znajduje się jego dwór otoczony przez pozostałości pięknego parku. 
Na szczęście w przeciwieństwie do wielu innych zabytkowych wielkopolskich dworów, niedawno został on gruntownie odrestaurowany. Po remoncie oddano do użytku bibliotekę, 2 salony, 5 komfortowych apartamentów, oraz dużą salę o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych. Obecnie piękne wnętrza dworu służą jako hotel. Jest to też idealne miejsce na wymarzone wesele.

Niedaleko dworu znajduje się przepiękny zabytkowy drewniany kościół pw. św. Mikołaja.W świątyni znajduje się rzeźbiony nagrobek Augusta Cieszkowskiego autorstwa Teofila Lenartowicza i Antoniego Madeyskiego z końca XIX w. Znajduje się on w kaplicy grobowej Cieszkowskich, która, co ciekawe, została zbudowana w stylu zakopiańskim. Znajduje się on na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz