piątek, 7 czerwca 2019

Studzieniec: oryginał dworu i jego kopia





Parę lat temu odwiedziliśmy Studzieniec. To mała miejscowość, która leży w powiecie obornickim, w odległości około 22 km na północny wschód od Obornik. Celem wycieczki był szachulcowy dwór z II połowy XVIII w. Całą wyprawę opisałam wtedy tu: http://venimus-vidimus.blogspot.com/2014/08/o-wycieczce-do-uchorowa-somowa-i.html

Odnotowałam, że przedarcie się do niego przez sięgające pasa pokrzywy i inne chwasty było prawdziwym wyzwaniem i że budynek znajdował się w opłakanym stanie. Przy szukaniu materiałów do wpisu znalazłam też ciekawostkę, że wierna kopia budynku w 1984 r. została wzniesiona w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. 

Miesiąc temu udało się nam zobaczyć tę kopię. Budynek jest odwzorcowany w skali 1:1, rozkład pomieszczeń jest dokładnie taki sam, dwory różni jednak (oprócz ich stanu) wygląd zewnętrzny - kopia dworu została otynkowana i nie widać charakterystycznych pięknych ciemnych krzyżujących się belek. Mimo tego jednak można tu zobaczyć, jak piękny był studzieniecki dwór uznawany za jeden z cudów architektonicznych baroku. Nie przetrwało nic z dawnego wystroju wnętrz oryginału, dlatego wnętrza budynku w Parku Etnograficznym zostały mistrzowsko wyposażone w podobne meble i przedmioty codziennego użytku. Wrażenie zwiedzającego jest takie, jakby mieszkańcy dworu wyszli tylko na chwilę i zostawili suto zastawione stoły, osobiste drobiazgi na toaletce, przed chwilą pościelone łóżka. Stęsknionym za dawnymi,  sielskimi klimatami - polecam! Park Etnograficzny mieści się w Dziekanowicach nad brzegiem jeziora Lednica.

Przy okazji: oryginał ciągle jest na sprzedaż (za 1.500.000 zł) i czeka na przywrócenie dawnej świetności. Może ktoś się skusi?



Na zachętę najpierw kopia:

i następnie oryginał:






Poniżej wnętrza kopii Dworu w Skansenie w Dziekanowicach: 





 Suto zastawiony wielkanocny stół:

 I na koniec piękne wiosenne otoczenie kopii dworu w Dziekanowicach:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz